Kustresan.S02.E19.Nova.Story
IgÄr morse nÄdde vi Harstena. Vi valde att ligga i en vik precis utanför ön natten före dÄ det kan vara svÄrt att fÄ en bryggplats om man kommer pÄ kvÀllen. I lördags kvÀll hade vi plattvatten inomskÀrs, det var vÀlkommet. DessvÀrre hade de lovat kraftig sydvind under söndagen. Prognosen stÀmde bra, det blÄste c:a 15-16 m/s hela dagen. De bÄtar som kom in under gÄrdagen fick hjÀp av oss som redan lÄg fast att dra in dem med deras tampar, de hade aldrig kunnat komma in annars sÄ mycket vind var det.
Det finns lite att se och göra pĂ„ Harstena, i en underbar miljö…
Vi passade pĂ„ att bunkra upp med ”vatten & bröd” sĂ„ vi klarar oss ett par dagar till.
HÀr Àr vi pÄ vÀg till det lokala bageriet, kanon med fÀrsk bröd
Nu Àr klockan strax 10 och vi ska handla lite mer mjölk och kasta lite sopor innan vi lÀgger ut. Idag ska det inte blÄsa sÄ mycket sÄ vi passar pÄ att gÄ upp mot BrÄviken. I morgon ska det blÄsa 1-2 m/s vilket passar perfekt för att korsa BrÄviken.
21:55
Vi pÄbörjar brÄviken nu. Svag sydlig vind, lugn sjö. Vi bör vara över om en timme ungefÀr.
23:37
Ăverfarten tog en timme som berĂ€knat. Nu ligger vi pĂ„ svaj i ”vĂ„r” skyddade vik för natten, skönt!
Samuel skriver:
Jag hoppas ni hinner med att njuta av alla sköna upplevelser. Inte minst miljön pÄ Harstena. Kul att fÄ följa resan pÄ din hemsida.
Stig Andersson skriver:
Hoppas att ni fÄr bÀttre vÀder snart
med mycket sol och bad
HĂ€lsningar
Stig & Marianne
Johan skriver:
Ja, vi hoppas ocksÄ pÄ bÀttre vÀder. StrÄlande sol och 29 grader vore pÄ sin plats.